Akhisar'da İlk Parsiyel Nefrektomi Ameliyatı

19 Mart 2022 Saat: 13:17
Akhisar'da İlk Parsiyel Nefrektomi Ameliyatı
Akhisar'da ilk parsiyel nefrektomi ameliyatı Mavi Hospital'de gerçekleştirildi.

Sezgin Ticaret Akhisar

Akhisar AKM Alışveriş Merkezi

Akhisar'da İlk  Parsiyel Nefrektomi Ameliyatı

Haber Merkezi

Akhisar'da ilk parsiyel nefrektomi ameliyatı Mavi Hospital'de gerçekleştirildi. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Can Albaz ve ekibinin yürüttüğü operasyon 1,5 saat sürdü.

Böbrek dokusunun korunarak sadece tümör dokusunun alındığı ameliyatın uygulandığı 47 yaşındaki Orhan Tarhan, bel fıtığı için gittiği beyin cerrahi doktoru Op.Dr. Levent Çelik tarafından istenen MR sonucunda rastlanan böbrek tümörü üzerine Mavi Hospital’de görev yapan Op.Dr. Ali Can Albaz'a başvuruda bulundu. Yapılan MR görüntülemesi sonucunda hastanın sol böbreğinde 4 santimlik tümöral kitle tespit edildi. Hastaya, sol böbreğin sağlam dokusunu korunup yalnızca kitlenin alınacağı anlatıldı.

Başarılı geçen operasyonun detayları hakkında bilgi veren Op. Dr. Ali Can Albaz, ”Parsiyel nefrektomi lokalize böbrek kanserinde bir tedavi seçeneğidir. Uygun vakalarda önerilir. Amaç tümör tarafından etkilenen böbrek kısmını çıkarmak ve mümkün olan en fazla miktarda sağlıklı böbrek dokusu bırakmaktır. Böbreğe en az zarar vererek ve böbrek korunarak hasta böbrek kanserinden kurtulmuş oluyor. Böbrekte tümör tespit edilmesi durumunda; tümörün büyüklüğüne göre ya böbreğin tamamının alınması ya da sağlam böbreğin korunarak sadece kitlenin alınması gündeme gelmektedir. Özellikle hastamızdaki gibi 7 santimetrenin altındaki böbrek tümörlerinde seçilmesi gereken cerrahi yöntem, parsiyel nefrektomi denilen sağlam böbreğin korunarak sadece kitlenin alındığı cerrahi yöntem olmalıdır. Hastamızın serviste kontrolleri yapılıyor ve ameliyat sonrası durumu çok iyi, üç gün içinde taburcu işlemlerini planlamaktayız. Bu yöntem Akhisar'da ilk kez uygulanma özelliği taşıyor. Bu sayede hastanın hayatının ilerleyen döneminde sağlıklı bir böbrekten mahrum kalmamasını sağlıyoruz. Böbrek fonksiyonlarının korunması, operasyon sonrası hastanın hastanede kalış süresinin ve toparlanma süresinin kısa olması, hastanın daha az ağrı hissetmesi ve görünüm olarak daha problemsiz sonuçlarının olması bu yöntemi cazip kılıyor. Başarıyla uyguladığımız ameliyatımızdan sonra temennimiz hastalarımızın tedavi için başka şehirlere gitmek zorunda kalmamasıdır. Amerika'da, Avrupa ülkelerinde yaygınlaşmış bu ameliyatı şehrimiz Akhisar'da ilk kez uyguladığımız için gururluyuz” ifadelerini kullandı.

 


YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız