Akhisarlı Sağlık Çalışanları, Ekrem Karakaya için basın açıklaması yaptı

7 Temmuz 2022 Saat: 14:46
Akhisarlı Sağlık Çalışanları, Ekrem Karakaya için basın açıklaması yaptı
Akhisarlı Sağlık Çalışanları, Türk Tabibler Birliği eş zamanlı olarak saat 12.30'da Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Poliklinikler girişi önünde basın açıklaması yaptı.

Sezgin Ticaret Akhisar

Akhisar AKM Alışveriş Merkezi

Akhisarlı Sağlık Çalışanları, Ekrem Karakaya için basın açıklaması yaptı

Metronom Haber Ajansı-MHA

Konya'da görev yaptığı Şehir Hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'yı, Akhisarlı Sağlık Çalışanları, Türk Tabibler Birliği eş zamanlı olarak saat 12.30'da Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Poliklinikler girişi önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması öncesinde toplanan Sağlık çalışanlar Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya için 5 dakika alkışlar altında andılar. "Sağlıkta Şiddet Sona Ersin", "Susmuyoruz Korkmuyoruz Hiçbir Yere Gitmiyoruz", Şiddete Teslim Olmayacağız", sloganları altında ortak basın açıklaması yaptı. basın açıklamasının sona ermesiyle basın açıklamasına katılan Sağlık çalışanları Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Poliklinikler girişi önünden başlayan yürüyüşle 415 Sokaktan sonra 112 Acil Servis önünde son buldu.

Basın açıklamasını Manisa Tabipler Odası delegesi Dr. Bülent Kundak ve Hekim Birliği Sendikası Akhisar Temsilcisi Uzm. Dr. Göktuğ Karataş okudular.

Okunan basın açıklamasının tam metni;

Üzgünüz, Öfkeliyiz! Sorumlulardan Hesap Soracağız!

6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesi’nde, görev yaptığı esnada hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içindeyiz. Biz sağlık emek ve meslek örgütleri olarak; bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık. Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi.

Sorumlular bu durumu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki; sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır.

Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir.

Bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz: Sağlık emekçilerine en ufak bir zarar gelmesine tahammülümüz yoktur. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir.

Güvenli çalışma alanı sağlamak siyasal iktidarın sorumluluğundadır. Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmelidir. Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz. Bu çerçevede bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz!

Dr.Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız